Ağaç yaşken eğilir

Yazar : admin
Tarih : 23 Ocak 2013

Ağaç yaşken eğilir atasözü kişilerin küçük yaşlardan itibaren eğitimlerine önem verilmesi gerektiği, aksi takdirde ilerleyen zamanlarda eğitimin zor olacağını anlatmaktadır.

 

Gelişim ve öğrenme alanında yapılan araştırmalar göstermiştir ki bireylere istenilen davranışları kazandırmada küçük yaşların önemi çok büyüktür. Ünlü davranış bilimci Watson “‘Bana rastgele bir bebek verin, soyu-sopu, yetenekleri, eğilimleri, becerileri, vs. ne olursa olsun, ondan istediğim şeyi yaratayım: bir doktor, avukat, tüccar, hatta bir hırsız, bir katil” diyor. Günümüz bilimsel araştırmaları  da atalarımızın yüzlerce yıl öncesinde söylemiş oldukları atasözünü desteklemektedir. Küçük yaşlar çocukların karakterlerinin çok büyük oranda şekillendiği dönemlerdir. Eğer doğruluk, dürüstlük gibi kavramlar çocuğa öğretilirse çocuk ilerleyen dönemde hangi işi yaparsa yapsın önceliği dürüstlük olacaktır. Tam tersine küçük yaşlarda çalmayı, haksızlığı öğretirsek çocuğun karakterinin nasıl olacağını tahmin etmek zor değildir herhalde. Eğitim bilimlerinde “kritik dönem” denilen bir kavram vardır. Kritik dönem, belli davranışların kazanılması için en önemli zaman dilimi demektir. Araştırmalar bir çok davranış için kritik dönemin 0-6 yaş arası dönem olduğunu gösteriyor. Yani çocukluk döneminde bir çok davranışlarımız şekilleniyor ve karakterimiz meydana geliyor. Bu durumu bilimsel olarak bilmese bile deneyimleriyle fark eden atalarımız “ağaç yaş iken eğilir” sözüyle bu gerçeği en güzel şekilde özetlemişlerdir.

 

Büyükler çocukların eğitiminde küçük yaşların önemini iyi kavrayarak bu dönemde eğitimlerine azami önem vermelidir. Nasıl ki yeşil dallar eğilir, bükülür istenilen şekli alırsa, çocuklarda küçük yaşlarda iyi bir eğitime tabi tutulursa ülkesi ve milleti için faydalı bireyler olur.

edebiyat

edebiyat

  1. seher diyor ki:

    İŞİME YARADI GÜZELLLL
    :)

  2. beytullah diyor ki:

    ışime aradı çok gzeldi begendim


Sitemiz de bulunan 19 kategoride ki 345 yazımıza toplam da 472 yorum yapılmıştır.