Türkiye'nin bilgiye açılan kapısı

sağlık, eğitim, sanat, teknoloji vb. alanlara dair her şey

Ayağını Yorganına Göre Uzat Kompozisyon

              İnsanlar  toplumsal ve ekonomik hayat içerisinde bir takım gelirler elde ederken bazı giderleri de olur. Zaman zaman hepimizin gelir gider dengesini ayarlayamadığımız durumlar olmuştur. Böyle durumlarda yakınımızda bulunan kişilerden “ayağını yorganına göre uzat biraz” cümlesini duymuşuzdur. Peki nedir bu ayağını yorganına göre uzat?

 

             “Ayağını yorganına göre uzat” atasözünü genellikle maddi yönden sıkıntı yaşayanlar için kullanırız. Yani bir insanın üç liralık geliri varken beş liralık harcama yapıyorsa bu atasözünün muhatabı durumuna düşer. Bu duruma düşmek istemiyorsak eğer yapmamız gereken şey hesabımızı iyi yaparak dengesizlik oluşmasının önüne geçmektir. Herkes az ya da çok para kazanır. Önemli olan bu parayı dengeli harcayabilmektir. Yani parayı harcamak parayı kazanmaktan daha zordur. Bu atasözü genel olarak dengesiz harcama yapanlar için söylenir dedik. Aslında bu atasözünün birde kendine uygun olanı seçemeyenler için kullanıldığı durumlar vardır. Türk filmlerinde sıkça şahit olduğumuz bir sahne vardır. Fakir oğlan zengin kıza aşık olur. Gönül bu ya kim ne derse desin vazgeçemez. Çeşitli zorluklarla ve imkansızlıklarla karşılaşır ve en sonunda ona da ayağını yorganına göre uzatması gerektiği, davulun bile dengi dengine çaldığı gibi sözler söylenir. Genellikle maddi alanda kullanılmasına rağmen bu anlamda da kullanılan bir atasözümüzdür.

 

           Hayatta her zaman günü birlik yaşamak yerine hesabımızı yapıp geleceğe dönük planlarımız olmalı ki çeşitli sürprizlerle karşılaşmayalım. Bunun içinde kazandığımız miktar kadar  harcamalarımız olmalı ki sıkıntılı anlarla karşılaşmak durumunda kalmayalım. Siz de planlarınızı iyi yapın ve “ayağınızı yorganınıza göre uzatmayı” unutmayın.

          

edebiyat

edebiyat

 

Benzer yazılar

17 Yorum

Bir yorum ekle
 1. coookkk güzel

  1. bence değil

 2. ben bu atasözünü istemedim

 3. güzel

 4. Ateş düştüğü yeri yakar atasözünü açıklar mısınız?

 5. idare eder

 6. çok güzel bir kompozisyon olmuş çok teşekkürler

 7. Çok teşekkür ederim teşekkür ederiz Sayın Başkan Yardımcısı Önder Mustafa armağan sağlık iksiri maya ÇİÇEK, ben, işten önemli değil, bir de ben, işten önemli değil, bir yandan, işten sonra konuşalım neler oluyor bu arada sen ne yapıyorsun

 8. süper çok işime yaradı

 9. Ya ayağını yorganına göre uzat kombinasyonlarıñı söyler misin nis

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Türkiye'nin bilgiye açılan kapısı © 2015 Frontier Theme