Badminton; Tarihi ve Terimleri


Badminton Nedir ?

 

Türkçe karşılığı “Tüytop” olan badminton raket ve tüylü bir topla oynanan tenise benzeyen bir oyun türüdür. Teniste olduğu gibi badmintonda da amaç topu file üzerinden karşı tarafa geri dönmeyecek biçimde atabilmektir. Badminton topu kaz tüyünden yapılır ve oyun her yaş grubuna hitap eden bir spor dalıdır.

 

Badminton Tarihçesi

 

“Ti Jian Zi” adı verilen ve Çinliler tarafından M.Ö V. Yüzyılda oynanan oyun badminton sporunun atası olarak kabul edilmektedir. “Poona” adıyla 19.yy ortalarında Hindistan’da oynanan bir oyunda badmintona oldukça benzemektedir. İngiliz subayların bu oyunu görmesi ve 1860 yılında İngiltere’de oynaması ile Avrupa’da yayılmaya başlamıştır. 1934 yılında kurulan Uluslararası Badminton Federasyonu ile bu spor yayılmaya başlamış ve özellikle Çinliler ve Endonezyalıların başarılar kazandığı bir spor dalı olmuştur.

 

Gösteri sporu olarak ilk kez 1972 Münih oyunlarında yer alan badminton, 1992 Barselona’da esas spor dalları arasına girmiştir. Türkiye’de badminton federasyonu 1991 tarihinde kurulmuştur. Milli eğitim ile yapılan işbirliği sayesinde ülkemizde de hızla yayılan ve ilgi gören bir spor dalı olmuştur.

 

badminton

badminton

Badminton Terimleri

 

Tekler : Birer oyuncunun karşılıklı oynadığı maçlar.

Çiftler : İkişer oyuncunun karşılıklı oynadığı maçlar.

Ralli : Servis ile başlayan ve bir taraf sayıyı alana kadar devam eden ard arda gelen vuruşlar dizisidir.

Servis : Oyun ya da sayıların başlamasını sağlayan vuruşlar

 

Badminton Saha Ölçüleri

badminton

badminton saha ölçüleri

 

Badminton 13. 40 m uzunluğunda bir kortta oynanır. Sahanın genişliği teklerde 5.18, çiftlerde ise 6.10 m’dir. Filenin yüksekliği 1.55 m’dir. Oyun alanının çizgileri 4cm genişliğindedir ve çizgiler oyun alanına dahil sayılır.

 

  Spor

Badminton; Tarihi ve Terimleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

Sponsorlu Bağlantılar