Türkiye'nin bilgiye açılan kapısı

sağlık, eğitim, sanat, teknoloji vb. alanlara dair her şey

Bin Bilsen De Bir Bilene Danış

                      Son yıllarda teknolojik alanda meydana gelen akıl almaz hızdaki gelişmeye paralel olarak bilgi ve iletişim kaynaklarında da büyük değişimler olmuştur. Her gün buluşlara yenileri ekleniyor. Bilgi eskisine göre çok hızlı üretiliyor. Bu hıza ayak uydurmak günümüzde gittikçe zorlaştı.

 

           Toplumumuzda bazı insanlar vardır ki başkasına soru sormayı bir güçsüzlük belirtisi olarak görür ve gurur meselesi haline getirir. Sorup doğrusunu öğrenmek yerine yanlış bilgileriyle hareket etmeye devam eder. Oysa ki öğrenmenin temelinde merak etmek ve soru sormak yatar. “bin bilsen de bir bilene danış” atasözü bırakın hiç bilmemeyi, biliyorsak dahi başkalarına da sorarak fikirlerini almamızı öğütlüyor. Çünkü bilgi çok boyutlu bir kavramdır. Farklı yönleri vardır. Bizim bakmadığımız bir açıdan başka birisi olaylara yaklaşmış olabilir. Bazen karşılaştığımız sorunlarla kendi başımıza mücadele etmeye çalışırız. Kimseye sormadan, başkalarının fikirlerini ve tecrübelerini göz ardı ederek yalnız başımıza sorunları çözmeye çalışırız. Çoğu zaman da bu sorunların altından kalkamayız. “danışan dağı aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış” diye bir atasözümüz var. Bizden yaşça, bilgi ve tecrübe bakımından daha üstün olduğuna bakmadan herkesten öğrenilebilecek bir şeyler olduğunu unutmamak gerekir. Ünlü bir bilim adamı “bilmediklerimi ayaklarımın altına alsam, başım bulutları deler” diyor. O kadar çok öğrenilecek çok şey var ki… öncelikle bunun farkına varmak ve her imkanı kullanarak öğrenmeye gayret etmek gerekmekte.

 

               Soru sormaktan, insanlara soru sorduğunda onların karşısında zayıf  görüneceğini düşünenler varsa bu düşüncelerinden bir an önce vazgeçmeliler. “sora sora Bağdat bulunur” demişler. Öğrenmek için araştırmak ve gerektiğinde de başkalarının tecrübelerinden yararlanmak gerekir. 

edebiyat

edebiyat

Benzer yazılar

3 Yorum

Bir yorum ekle
  1. eee başlığı nerede ??? :( :(

  2. ya başlığı bulurumda aynısı olmasın diyo hoca offfffff

  3. ehişte normal

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Türkiye'nin bilgiye açılan kapısı © 2015 Frontier Theme