Türkiye'nin bilgiye açılan kapısı

sağlık, eğitim, sanat, teknoloji vb. alanlara dair her şey

Dost Kara Günde Belli Olur

                 Dostlar insanların yeri geldiğinden ailesinden bile kişiye daha yakın olan en değerli varlıklardır. Sırlarımızı paylaştığımız, dertleştiğimiz, üzüntülü zamanlarımızda yanımızda olmalarına en çok ihtiyaç duyduğumuz kişilerdir.

        İnsanlar dost olarak gördükleri kişilerin her zaman yakınlarında olmasını ister. Onlarla yaşadıkları en ufak tartışmalar bile günlerce üzülmelerine, sıkıntı duymalarına sebep olur. Hayatlarında çok büyük bir eksiklik hissederek mutsuz olurlar.

        Hepimizin yaşamımız boyunca mutlu olduğu günler olduğu gibi sıkıntılar yaşadığımız zamanlarda vardır. “düşmez kalkmaz bir Allah” atasözünü hepimiz duymuşuzdur. İster maddi olsun, ister manevi olsun bu tür sıkıntılarımızda en yakınımızda olan dostlarımızın desteğine ihtiyaç duyarız. Onların yardımı ve bizi teselli edici sözleri dertlerimizi bir nebze olsun unutmamıza yardımcı olur. “dost kara günde belli olur atasözü” gerçek dostların sorun yokken, her şeyin yolunda olduğu zamanlarda bizimle birlikte olduğu gibi zor zamanlarda da yanımızda olduğunu ifade eder. Gerçek dostlar bizim sıkıntılı zamanlarımızda gözden kaybolan değil tam tersine dimdik yanımızda olan kişilerdir. Onlar böylesi zamanlarda adeta bir kutup yıldızı gibi bize doğru yolu göstermek için çaba harcarlar ve bizim sıkıntımızı kendi derdi gibi görerek ellerinden geleni yaparlar. Gerçek dostların arasında menfaate dayalı bir arkadaşlık olmaz. Çıkarları için bir kişiyle yakınlık kuranlar, sıkıntıya düştüğünde o kişiye ilk sırtını dönenler olur.

        Dostlarını seçerken maddiyata ya da çıkarlarına göre hareket edenler gerçek manada bir dostluk kurmamışlardır. Hayat her zaman güllük gülistanlık geçmez. Güzel ve aydınlık günler olduğu gibi karanlık zamanlarda yaşanır. Böylesi zamanlarda “dost kara günde belli olurmuş” diyerek üzülmek istemiyorsak dostlarımızı iyi seçmeliyiz.

edebiyat

edebiyat

Benzer yazılar

13 Yorum

Bir yorum ekle
 1. arkadaşlar çok güzel bir yazı ödevim için yazdım öğretmen çok beğendi bence sizde deneyin faydasını görüceksiniz:]

  nuriye çayla

  1. çok iyi sayılmaz ama idare eder. sadece kısa. ondan hariç iyi

 2. arkadaşlar çok güzel bi yazı bende yazdım bunu çok güzel tavsiye ederim ve okuyun bence :D

 3. bilginx herzaman işime yarıyor
  :D:D:D:D:D:D:D:D:D

 4. cok kısa ama iyi

 5. Ödevim için çok işe yaradı teşekkürler ;)

  1. hangi okuldasın aynı ödev benimde varda

 6. harikaydı süpersiniz kompozisyon ödevim için süper bir yanıt

 7. bu ödev çok güzel dostun değerini anlatıyo ve ödevi yaptım için yıldız aldım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Türkiye'nin bilgiye açılan kapısı © 2015 Frontier Theme