Düşüncenin Yönünü Değiştiren İfadeler

Yazar : admin
Tarih : 11 Nisan 2013

         Türkçe dersinde yer alan konulardan biri de “düşüncenin yönünü değiştiren ifadelerdir.” Bir cümlede düşüncenin yönünü değiştiren ifadeleri tespit ederken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Dikkat etmemiz gereken noktaların başında “bağlaçlar” gelir. Bağlaçlar düşüncenin yönünü değiştirmekte en sık başvurulan kelime türleridir. Bağlaçlar düşüncenin yönünü cümlenin birinci bölümü ile ikinci bölümü arasında zıtlık oluşturarak, birinci bölüm olumlu iken ikinci bölümü olumsuza çevirme şeklinde değiştirir. Düşüncenin yönünü değiştiren bağlaçlar şunlardır: oysa, fakat, ne var ki, öte yandan, ancak, ama, halbuki, lakin

 

Örnekler :

1. Çok çabaladı ama başaramadı. ( ama bağlacı ile bağlanan bu cümlelerden birinci kısımda olumlu bir durum söz konusu iken ikinci cümlede olumsuz bir durum vardır)

 

2. Git ama çabuk gel. ( birinci cümlede git- fiili ama bağlacı kullanılarak ikinci cümlede gel- fiiline yerini bırakıştır. Bu cümlede ama bağlacı zıtlık oluşturma şeklinde cümlenin yönünü değiştirmiştir. )

 

3. Yüzüne bakarken güldüm oysa o an ağlamak istiyordum. ( gül- ve ağla- fiilleri arasında zıtlık oluşturularak cümlenin yönü değiştirilmiştir. )

 

4. Soruyu çözemedi oysa çözmesi gerekiyordu. ( olumsuz ifade olumlu ifadeye dönüşmüştür.)

 

5. Bugün oynarım fakat uzun süre kalamam. (olumlu ifade olumsuz ifadeye dönüşmüştür.)

 

6. susmak istiyorum öte yandan içimden haykırmak isteği gitmiyor.

 

          Düşüncenin yönünü değiştiren ifadelerle ilgili soruları çözerken bağlaçlara mutlaka dikkat etmek gerekir. Sınavlarda bu konuyla ilgili sorular hangi seçenekte düşüncenin yönünü değiştiren ifadeler vardır gibi soru kökleriyle karşımıza çıkar.

 

eğitim

türkçe dersi

 

 

  1. Faruk Eroğlu diyor ki:

    Gerçekten çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz….

  2. fafri diyor ki:

    bu site güzel

  3. zeynep tuba diyor ki:

    Teşekkürler yarın sınavım var çok lazım oldu.=)


Sitemiz de bulunan 19 kategoride ki 345 yazımıza toplam da 470 yorum yapılmıştır.