Türkiye'nin bilgiye açılan kapısı

sağlık, eğitim, sanat, teknoloji vb. alanlara dair her şey

Düşüncenin Yönünü Değiştiren İfadeler

         Türkçe dersinde yer alan konulardan biri de “düşüncenin yönünü değiştiren ifadelerdir.” Bir cümlede düşüncenin yönünü değiştiren ifadeleri tespit ederken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Dikkat etmemiz gereken noktaların başında bağlaçlargelir. Bağlaçlar düşüncenin yönünü değiştirmekte en sık başvurulan kelime türleridir. Bağlaçlar düşüncenin yönünü cümlenin birinci bölümü ile ikinci bölümü arasında zıtlık oluşturarak, birinci bölüm olumlu iken ikinci bölümü olumsuza çevirme şeklinde değiştirir. Düşüncenin yönünü değiştiren bağlaçlar şunlardır: oysa, fakat, ne var ki, öte yandan, ancak, ama, halbuki, lakin

 

Örnekler :

1. Çok çabaladı ama başaramadı. ( ama bağlacı ile bağlanan bu cümlelerden birinci kısımda olumlu bir durum söz konusu iken ikinci cümlede olumsuz bir durum vardır)

 

2. Git ama çabuk gel. ( birinci cümlede git- fiili ama bağlacı kullanılarak ikinci cümlede gel- fiiline yerini bırakıştır. Bu cümlede ama bağlacı zıtlık oluşturma şeklinde cümlenin yönünü değiştirmiştir. )

 

3. Yüzüne bakarken güldüm oysa o an ağlamak istiyordum. ( gül- ve ağla- fiilleri arasında zıtlık oluşturularak cümlenin yönü değiştirilmiştir. )

 

4. Soruyu çözemedi oysa çözmesi gerekiyordu. ( olumsuz ifade olumlu ifadeye dönüşmüştür.)

 

5. Bugün oynarım fakat uzun süre kalamam. (olumlu ifade olumsuz ifadeye dönüşmüştür.)

 

6. susmak istiyorum öte yandan içimden haykırmak isteği gitmiyor.

 

          Düşüncenin yönünü değiştiren ifadelerle ilgili soruları çözerken bağlaçlara mutlaka dikkat etmek gerekir. Sınavlarda bu konuyla ilgili sorular hangi seçenekte düşüncenin yönünü değiştiren ifadeler vardır gibi soru kökleriyle karşımıza çıkar.

 

Düşüncenin Yönünü Değiştiren İfadeler Test Soruları

 

 

Benzer yazılar

9 Yorum

Bir yorum ekle
 1. Gerçekten çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz….

 2. bu site güzel

 3. Teşekkürler yarın sınavım var çok lazım oldu.=)

 4. çok sağolun yardımcı oldu

 5. of ya sononda bulabildimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 6. çok güzel yardımcı oldu

 7. ben bu ödevi iyi buldum gs yasin

 8. Merhaba cok tesekurler ama bu paragrafin anlam yonunu
  degistiren sözcükler ile ayni mi?

  1. Beğendiğinize memnun oldum. Paragrafta da hangi cümle düşüncenin yönünü değiştirir gibi bir soru ile karşılaşırsak yine içinde düşüncenin yönünü değiştiren ifade olan cümleyi belirleriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Türkiye'nin bilgiye açılan kapısı © 2015 Frontier Theme