Türkiye'nin bilgiye açılan kapısı

sağlık, eğitim, sanat, teknoloji vb. alanlara dair her şey

Gezegenler ve Özellikleri

Gezegen Ne Demektir ?

Uluslararası Gök Birliği’nin 1919 yılından bu yana kabul ettiği tanıma göre Gezegen ya da Planet kavramı “ Güneş Sistemi içerisinde yer alan ve güneşin doğrudan uydusu olan 8 gök cismi için kullanılan kavramdır”. Son yıllarda uzay araştırmalarının büyük aşama kaydetmesi sonucu bu tanıma uyacak özelliklere sahip yeni gök cisimlerinin keşfedilmesini sağlamış ancak 1919 yılında kabul edilen bu gezegenlere henüz yenileri eklenmemiştir. 8 gezegen ve en belirgin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

1.Merkür : Gezegenler içerisinde güneşe en yakın olanı kütle açısından ise en küçük olanıdır. İsmini mitolojideki ticaret ve yolculuk tanrısından alır. Yer benzeri ( Kaya yapılı) gezegenler sınıfında yer alır. Güneşe yakın olması sebebiyle 450 dereceden fazla bir sıcaklığa gün içerisinde ulaşabilir. Atmosferin bulunmaması gece sıcaklığını -170lere kadar düşürür.

 

2.  Venüs :  Güneşe uzaklığı bakımından 2. Sırada olan gezegene Zühre, Çolpan ve Çoban Yıldızı isimleri de verilir. İsmini mitolojideki Venüs (Afrodit) tanrıçasından almıştır. Ekseni etrafındaki dönüşü diğer gezegenlerin tam aksi istikametindedir.  Büyüklük itibari ile dünyaya benzer olduğunudan dünyanın kardeşi olarak nitelendirilir. Dünyadan gözlenebilen en parlak gezegendir. Yüzey sıcaklığı tüm gezegenler arasında en fazla olandır ve en fazla araştırma amaçlı uzay aracı gönderilen gezegendir.

 

3. Dünya : Güneşe en yakın 3. Büyüklük itibari ile ise beşinci sırada yer alan günümüzde bilinen yaşam olan tek gezegendir. Mavi gezegen ya da Terra adlarıyla da bilinir. 4,5 milyar yaşına yakın olduğu tahmin edilmektedir.

 

4. Mars : Diğer adı Merih olan gezegen ismini mitolojideki savaş tanrısı Mars’tan almıştır. Güneşe yakınlık bakımından 4.sırada yer alan gezegen yüzeyinde bulunan demiroksitten dolayı Kızıl Gezegen olarak da adlandırılır. Dünya dışındaki gezegenler içerisinde su ve yaşam olması en muhtemel olarak görülen gezegendir.

 

5. Jupiter : Güneş Sistemi içerisinde yer alan gezegenlerin en büyüğü olan Jupiter güneşe uzaklık bakımından 5. Sırada yer alır. Adını mitolojinin en büyük tanrısı olarak kabul edilen Jupiter’den alır.

 

6.Satürn : Zühal adı da verilen Satürn büyüklük bakımından Jupiter’den sonra ikinci sıradadır; güneşe olan uzaklık bakımından ise 6. Sırada yer alır. Adını mitolojideki Saturnus tanrısından alır. Çıplak gözle görülebilen gezegenlerdendir.

 

 

7.Uranüs : Büyüklük bakımından 3. Sırada yer alan gezegen güneşe yakınlık bakımından 7. Sıradadır. Adını mitolojideki gök tanrısı Uranos’tan alır.

 

8.Neptün : güneşe en uzak gezegendir. Adını mitolojideki Neptunus adlı deniz tanrısından alır.

coğrafya

coğrafya

 

 

Benzer yazılar

3 Yorum

Bir yorum ekle
  1. güzel olmuş dostlar

    1. eyı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Türkiye'nin bilgiye açılan kapısı © 2015 Frontier Theme