Güçler Birliği ve Güçler Ayrılığı


Güçler Birliği Nedir ?

 

Devletin işleyişinde en temel rolü üstlenen yasama, yürütme ve yargı organlarının tek kişi ya da kurumsal yapı üzerinde toplanmasına güçler birliği denir. Monarşik idarelerde ve Dikdatorlüklerde kullanılan bir sistemdir. Demokrasinin gereklerine aykırı bir sistemdir. Bürokrasiyi azaltarak  işlerin daha hızlı yürümesini sağlaması bakımından avantajlı gibi görülmekle beraber, zamanla farklı düşününler üzerinde bir tehdit unsuru olması kaçınılmazdır. Sakıncalarına örnek olarak yargı yetkisinin hükümette olduğunu düşünecek olursak, böyle bir ülkede muhalefet yapmanın mümkün olamayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Cumhuriyet tarihinin ilk meclisi olan 23 Nisan 1920 tarihli mecliste Güçler Birliği ilkesi kabul edilmiştir. Mustafa Kemal’in meclise sunduğu ve 24 Nisan 1920 tarihinde kabul edilen yönergenin 4. maddesinde “TBMM yasama ve yürütme yetkisine sahiptir. Meclisten ayrılacak bir heyet Meclise vekil olarak hükümet işlerini görür. Meclis başkanı bu hükümetin de başkanıdır.” denilerek güçler birliği ilkesi kabul edilmiştir. 1921 Anayasası ( Teşkilat-ı Esasiye )’nın 2. Maddesinde de “Yasama ve yürütme gücü TBMM’ye aittir” ifadesi ile Güçler Birliği İlkesi kabul edilmiştir. Ancak bu dönemin zorlu şartlarının gereği olarak işlerin çabuk yürütülebilmesi için zaruri olarak uygulanmış bir sistemdi. 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet ilan edilerek devletin yönetim şekli belirlenmiş, “Meclis Hükümeti” sistemi yerine de “Kabine” sistemine geçilmiştir.

güçler birliği ve kuvvetler ayrılığı

 

Güçler Ayrılığı Nedir ?

 

Kuvvetler ayrılığı da denilen Güçler ayrılığı Fransız düşünür Baron De Montesquieu tarafından ortaya atılmış olan, demokratik devlet yönetimini düzenleyen bir modeldir. Bu ilkeye göre yasama, yürütme ve yargı güçleri birbirinden ayrılmıştır. Demokratik bir sistem olmasına rağmen çok başlı bir sistem olması itibarıyla bürokrasi daha fazladır, bu yüzden de işler yavaş yürür.

 

“Güçler Birliği ve Güçler Ayrılığı” için 16 Yorum

 1. aylin diyor ki:

  sağ ol ödevimde yardımcı oldu

 2. büşra diyor ki:

  cok işime yaradı sagolun

 3. muustafa'mm diyor ki:

  sbs öncesi son kez okudum süper oldu.

 4. sıla diyor ki:

  ödevim çok yardımcı oldu bu siteye çok teşekkür ederim

 5. akparti diyor ki:

  çok işime yaradı teşekür ederim

 6. akparti diyor ki:

  sınavda işe yarar

 7. robiya diyor ki:

  çok teşekür ederim ödevime yardımcı oldu

 8. ada diyor ki:

  çok güzel işime çok yaradı

 9. aleyna diyor ki:

  çok güzel çok sağolun

 10. azra diyor ki:

  çok güzeeeeeeeeeellllllll

 11. tuğçe diyor ki:

  off çoooookkkk güzellll

 12. masal nur soylu diyor ki:

  süper diyecekbaşka kelime bulamıyorum tek kelimeyle süper

Güçler Birliği ve Güçler Ayrılığı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

Sponsorlu Bağlantılar