Güçler Birliği ve Güçler Ayrılığı

Yazar : admin
Tarih : 6 Mart 2013

Güçler Birliği Nedir ?

 

Devletin işleyişinde en temel rolü üstlenen yasama, yürütme ve yargı organlarının tek kişi ya da kurumsal yapı üzerinde toplanmasına güçler birliği denir. Monarşik idarelerde ve Dikdatorlüklerde kullanılan bir sistemdir. Demokrasinin gereklerine aykırı bir sistemdir. Bürokrasiyi azaltarak  işlerin daha hızlı yürümesini sağlaması bakımından avantajlı gibi görülmekle beraber, zamanla farklı düşününler üzerinde bir tehdit unsuru olması kaçınılmazdır. Sakıncalarına örnek olarak yargı yetkisinin hükümette olduğunu düşünecek olursak, böyle bir ülkede muhalefet yapmanın mümkün olamayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Cumhuriyet tarihinin ilk meclisi olan 23 Nisan 1920 tarihli mecliste Güçler Birliği ilkesi kabul edilmiştir. Mustafa Kemal’in meclise sunduğu ve 24 Nisan 1920 tarihinde kabul edilen yönergenin 4. maddesinde “TBMM yasama ve yürütme yetkisine sahiptir. Meclisten ayrılacak bir heyet Meclise vekil olarak hükümet işlerini görür. Meclis başkanı bu hükümetin de başkanıdır.” denilerek güçler birliği ilkesi kabul edilmiştir. 1921 Anayasası ( Teşkilat-ı Esasiye )’nın 2. Maddesinde de “Yasama ve yürütme gücü TBMM’ye aittir” ifadesi ile Güçler Birliği İlkesi kabul edilmiştir. Ancak bu dönemin zorlu şartlarının gereği olarak işlerin çabuk yürütülebilmesi için zaruri olarak uygulanmış bir sistemdi. 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet ilan edilerek devletin yönetim şekli belirlenmiş, “Meclis Hükümeti” sistemi yerine de “Kabine” sistemine geçilmiştir.

güçler birliği ve kuvvetler ayrılığı

 

Güçler Ayrılığı Nedir ?

 

Kuvvetler ayrılığı da denilen Güçler ayrılığı Fransız düşünür Baron De Montesquieu tarafından ortaya atılmış olan, demokratik devlet yönetimini düzenleyen bir modeldir. Bu ilkeye göre yasama, yürütme ve yargı güçleri birbirinden ayrılmıştır. Demokratik bir sistem olmasına rağmen çok başlı bir sistem olması itibarıyla bürokrasi daha fazladır, bu yüzden de işler yavaş yürür.

 

 1. aylin diyor ki:

  sağ ol ödevimde yardımcı oldu

 2. büşra diyor ki:

  cok işime yaradı sagolun

 3. muustafa'mm diyor ki:

  sbs öncesi son kez okudum süper oldu.

 4. sıla diyor ki:

  ödevim çok yardımcı oldu bu siteye çok teşekkür ederim

 5. akparti diyor ki:

  çok işime yaradı teşekür ederim

 6. akparti diyor ki:

  sınavda işe yarar


Sitemiz de bulunan 19 kategoride ki 345 yazımıza toplam da 465 yorum yapılmıştır.