Kaçan Balık Büyük Olur


Her gün karşımıza türlü fırsatlar çıkar. Bu fırsatlardan bir kısmını değerlendirirken bir kısmını da değerlendiremeyiz. Genelde de değerlendirdiklerimizin mutluluğunu yaşamak yerine kaçırdığımız fırsatların üzüntüsünü duyarız.

 

Kaçan balık büyük olur atasözü kaçırılan fırsatların insanlar tarafından genellikle olduğundan büyük görüldüğüdür. Fırsat kaçırıldığı için sürekli tekrar edilir ve abartılarak anlatılır. Elimize geçen fırsatları eğer zaman geçmeden değerlendirirsek sonradan pişmanlık duymak durumunda kalmayız. Pişmanlık içersinde kafamıza vurmak yerine fırsatları vakit geçirmeden değerlendirmek istediğimizi elde etmek açısından daha yararlı olacaktır.

Kaçan balık büyük olur atasözünün benzeri bir atasözümüz daha var. Kel ölür, sırma saç olur; kör ölür badem göz olur atasözü de elimizdekileri kaybettiğimizde çok değerli olduğunu fark ettiğimizi, yerlere göklere sığdıramadığımızı, belki birazda abartarak dilimizden düşürmediğimizi anlatır. İş hayatımızda bazen tekliflerle karşılaşırız. Şartlar gereği bazen bu teklifleri kabul ederken bazen de ya ihmal sonucu ya da farklı nedenlerle bu teklifleri geri çevirdiğimiz olur. Zaman gelir bizim geri çevirdiğimiz teklifleri kabul eden insanların çok başarılı olduğunu gördüğümüzde zamanında geri çevirdiğimiz bu tekliften dolayı büyük pişmanlıklar duyarız ve bu pişmanlığın etkisiyle bu görevin ne kadar önemli olduğundan dem vurmaya başlarız. Her fırsatta pişmanlığımızı dile getiririz ve kaybettiğimiz bu fırsat gözümüzde büyüdükçe büyür.

 

Bir tabir vardır kafayı taşlara vurmak diye. Değerlendiremediğimiz elimizden kaçan imkanlardan sonra kullanırız. Pişmanlık dolu bu sözlerin dilimizden eksik olmamasını istiyorsak eğer zaman ve zemin müsaitse elimize geçen fırsatları değerlendirmeye bilelim. Bilelim ki kaçırdığımız fırsatı ballandıra ballandıra anlatırken ” Eeeeee, kaçan balık büyük olurmuş.” demesinler.

“Kaçan Balık Büyük Olur” için 2 Yorum

  1. bilal diyor ki:

    Saol admin işime çok yaradı

  2. ceren su diyor ki:

    çok işime yaradı

Kaçan Balık Büyük Olur Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

Sponsorlu Bağlantılar