Türkiye'nin bilgiye açılan kapısı

sağlık, eğitim, sanat, teknoloji vb. alanlara dair her şey

Metin Türleri

Türkçe dersi öğretim programında “farklı türde metinler yazar” kazanımı içerisinde metin türleri şu şekilde sıralanmıştır:

 

1.Olay Yazıları : Bir olayın, yer ve zaman belirtilerek, kahramanların çevresinde kurgulanmasına olay yazıları denir. Hikaye,roman,tiyatro,masal, destan vb. Yazılar bu türe örnek olarak gösterilebilir. Olay yazılarında genellikle öyküleyici anlatm biçimi kullanılır. Özellikle romanlarda betimleyici anlatıma da sık sık başvurulur. Olay yazılarında giriş, gelişme ve sonuç adını verdiğimiz yazı planına dikkat edilir.

 

Örnek : sabahın erken saatlerinde dışarı çıktı. İş yerine doğru sakin adımlarla ilerliyordu. Yol kenarında yatan adam dikkati çekti. Kışın soğuğunda dışarıda ne yapıyor bu adam diye düşündü ve yanına koştu. Adam onu görünce gözleri ışıldadı ve umut dolu bakışlarını ona çevirdi. (kahramanlar, olay, yer ve zaman unsurları kullanılmıştır.)

 

2. Düşünce Yazıları : toplumu; sosyal, siyasal, bilimsel vb. Konularda düşündürmek maksadıyla fikri temelleri olan, bir kısmı şahsi düşünceler olurken bir kısmı ispatlanmış gerçeklere dayanarak yazılan yazılara düşünce yazıları denir. En bariz örneklerini makaleler ve denemeler oluşturur. Bunların dışında eleştiri ve haber türündeki yazılarda örnek olarak verilebilir. Düşünce yazılarında açıklayıcı ve tartışmacı anlatım biçimleri çokça kullanılır. Fikri alt yapısı olan türler olması sebebiyle de düşünceyi geliştirme yollarından sayısal verilerden yararlanma, tanık gösterme, örneklendirme ve karşılaştırmalara sık sık başvurulur.

 

Örnek :  Ahlak davranışlarımızı inanç, kültür vb. normlara göre düzenlemektir. Ünlü bir filozof ahlakın temeli “Kendine yapılmasından hoşlanmayacağın bir şeyi başkasına yapmamaktır” diyor. Gerçekten bir evrensel ahlak yasası varsa temeline mutlaka bu düşünce konulmalıdır. ( paragraf bir düşüncenin ifadesidir ve içerisinde tanık göstermeye başvurularak savunulan fikir desteklenmiştir.)

 

3.Bildirme Yazıları :  iletişimle ilgili amaçlar içeren yazılara bildirim yazıları denir. Mektup, dilekçe, haber yazısı, tutanak, rapor vb. metinler bildirme yazılarına örnek olarak gösterilebilir.

 

4. Şiir : Duygu, düşünce ve hayallerin çoşkun bir şekilde dizeler halinde anlatıldığı; estetik biçimde yazılmış kendi içinde türleri bulunan yazılara denir. 

Benzer yazılar

4 Yorum

Bir yorum ekle
  1. ÇOKİŞİME YARADI TEŞŞEKÜRLER

  2. işime yaradı ama yeterli değil ama yine de tşk :D

  3. tesekkurler çok isime yaradı

  4. tşkrler hoca 5 sayfalık ödev verdi yaa

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Türkiye'nin bilgiye açılan kapısı © 2015 Frontier Theme