Türkiye'nin bilgiye açılan kapısı

sağlık, eğitim, sanat, teknoloji vb. alanlara dair her şey

Rüzgar eken fırtına biçer

Her ne kadar başkalarına karşılık beklemeden iyilik yapmak doğru olanıysa da yinede şöyle bir gerçek var ki siz insanlara nasıl davranırsanız onlar da size öyle davranır. Hatta daha fazlasıyla karşılık verirler.

 

” rüzgar eken fırtına biçer ” atasözü, insanlara davranışlarımızın karşılığında daha fazlasıyla mukabele göreceğimizi anlatmaktadır. Yani birisiyle tartıştığınızı düşünün, siz  o insana bağırıp, sert davranırsanız büyük ihtimal o size daha fazla bağıracak ya da daha sert davranacaktır. Tabi bu atasözünü sadece olumsuz durumlar için düşünmek doğru değildir. Aynı şekilde olumlu olaylar için de durum böyledir. İyilik yapan bir insan muhakkak ki iyilik yaptığı insandan bu iyiliğinin karşılığını fazlasıyla alacaktır. “iyilik eden iyilik bulur” atasözü de bu gerçeği bizlere anlatmaktadır. Hayat öyle bir sınavdır ki gün içerisinde iyilik yapmak içinde, kötülük yapmak içinde onlarca ortam oluşturur bize. Bazıları iyilik yolunda çaba harcarken, bazıları da kötülük yapmak için oluşan fırsatları değerlendirme peşindedir. Niyetler iyi ya da kötü nasıl olursa olsun sonuçları genelde aynı şekildedir. İyilik yapıp da kötülükle karşılık bulanlar olmuş olabilir ama bu sayılı birkaç olayda geçerlidir. Genel olarak düşünecek olursak ne yaptıysak karşılığında aynısını görmüşüzdür. ” keskin sirke küpüne zarardır ” atasözünü duymuşsunuzdur. Bu atasözü de benzer bir gerçeği ifade etmektedir. Sinirlilik, kötülük döner dolaşır insanın kendisine en büyük zararı verir. Doğru olanı mümkün olduğu kadar kötülüklerden uzak durmak ve çevremize yardım etme gayreti içinde olmaktır.

 

Unutmayalım ki bir tarlaya buğday tohumu atarsanız, o tarla size attığınız buğdayı misliyle verir. Toplumsal ilişkilerimizde de durum aynen bunun gibidir. İyilikler de kötülükler de karşılığını fazlasıyla bulur. Bizler mümkün olduğu kadar iyilik yapma peşinde olmalıyız.

edebiyat

edebiyat

Benzer yazılar

13 Yorum

Bir yorum ekle
  1. emegi geçenlere teşkürlrr

  2. çok güzel tam istediğim gibi

  3. sınava lazım tesekürler

  4. Aradığım gibi hep bu siteyi kullancam yoksa ödevimi yapamazdım burası en uygunu öbür sitelerde abuk subuk seyler yazıyo

  5. Çok uzun ama çok güzel yaa harika

  6. çok teşekkür ederim sayenizde güzel bir kompozisyon yazdım

  7. çok yardım etti herkeze teşekkürler diliyorum

  8. çok güzellll

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Türkiye'nin bilgiye açılan kapısı © 2015 Frontier Theme