Rüzgar eken fırtına biçer


Her ne kadar başkalarına karşılık beklemeden iyilik yapmak doğru olanıysa da yinede şöyle bir gerçek var ki siz insanlara nasıl davranırsanız onlar da size öyle davranır. Hatta daha fazlasıyla karşılık verirler.

 

” rüzgar eken fırtına biçer ” atasözü, insanlara davranışlarımızın karşılığında daha fazlasıyla mukabele göreceğimizi anlatmaktadır. Yani birisiyle tartıştığınızı düşünün, siz  o insana bağırıp, sert davranırsanız büyük ihtimal o size daha fazla bağıracak ya da daha sert davranacaktır. Tabi bu atasözünü sadece olumsuz durumlar için düşünmek doğru değildir. Aynı şekilde olumlu olaylar için de durum böyledir. İyilik yapan bir insan muhakkak ki iyilik yaptığı insandan bu iyiliğinin karşılığını fazlasıyla alacaktır. “iyilik eden iyilik bulur” atasözü de bu gerçeği bizlere anlatmaktadır. Hayat öyle bir sınavdır ki gün içerisinde iyilik yapmak içinde, kötülük yapmak içinde onlarca ortam oluşturur bize. Bazıları iyilik yolunda çaba harcarken, bazıları da kötülük yapmak için oluşan fırsatları değerlendirme peşindedir. Niyetler iyi ya da kötü nasıl olursa olsun sonuçları genelde aynı şekildedir. İyilik yapıp da kötülükle karşılık bulanlar olmuş olabilir ama bu sayılı birkaç olayda geçerlidir. Genel olarak düşünecek olursak ne yaptıysak karşılığında aynısını görmüşüzdür. ” keskin sirke küpüne zarardır ” atasözünü duymuşsunuzdur. Bu atasözü de benzer bir gerçeği ifade etmektedir. Sinirlilik, kötülük döner dolaşır insanın kendisine en büyük zararı verir. Doğru olanı mümkün olduğu kadar kötülüklerden uzak durmak ve çevremize yardım etme gayreti içinde olmaktır.

 

Unutmayalım ki bir tarlaya buğday tohumu atarsanız, o tarla size attığınız buğdayı misliyle verir. Toplumsal ilişkilerimizde de durum aynen bunun gibidir. İyilikler de kötülükler de karşılığını fazlasıyla bulur. Bizler mümkün olduğu kadar iyilik yapma peşinde olmalıyız.

edebiyat

edebiyat

 • Yapı Denetimi Nedir?
 • Yılanın Başını Küçükken Ezmek Gerekir
 • Ses Bilgisi-2
 • NATO ve Varşova Paktı
 • O Harfi İle Başlayan Atasözleri
 • El Elin Eşeğini Türkü Söyleyerek Arar
 • Servet-i Fünun Dönemi Gelişmeler
 • Noktalama İşaretleri-2
 • Somutlama Ve Soyutlama
 • “Rüzgar eken fırtına biçer” için 12 Yorum

  1. eren diyor ki:

   müthiş

  2. abdullah diyor ki:

   süper

  3. esinnn diyor ki:

   emegi geçenlere teşkürlrr

  4. misafir diyor ki:

   çok güzel tam istediğim gibi

  5. misafir diyor ki:

   sınava lazım tesekürler

  6. fasa diyor ki:

   çok güzel

  7. Elif naz Özaydın diyor ki:

   Aradığım gibi hep bu siteyi kullancam yoksa ödevimi yapamazdım burası en uygunu öbür sitelerde abuk subuk seyler yazıyo

  8. Asha diyor ki:

   Çok uzun ama çok güzel yaa harika

  9. melis diyor ki:

   çok teşekkür ederim sayenizde güzel bir kompozisyon yazdım

  10. hasan diyor ki:

   çok yardım etti herkeze teşekkürler diliyorum

  Rüzgar eken fırtına biçer Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

   Son Yazılar FriendFeed

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bizi Twitter’de Bulun!